Toz Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Toz Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Toz aktif karbon temel itibari ile bir çeşit kömür çeşididir. Hatta halk arasında aktif kömür olarak bilinmektedir. Fakat bu kömürün normal kömür ile bir alakası bulunmamaktadır. Günümüzde kullandığımız birçok üründe bulunan aktif karbon, en fazla odun, fındık kabuğu, Hindistan cevizi, ceviz kabuğu gibi maddelerin 900 derece ısıtılıp yüksek basınca uğraması sonucu elde edilmektedir. Aktif karbonun iç yüzeyi 900 ila 2000 m/g olurken aktif olmayan kömürün iç yüzeyi 400 ila 800 m/g olmaktadır.

Bir toz aktif karbonun gözenekleri ne kadar büyükse absorbe kalitesi de o kadar iyi olmaktadır. Gıdaları daha korunaklı hale getirilmek için toz aktif karbondan ambalajlar üretilmiştir. Bu ambalajlar sayesinde ise gıdalar kötü kokularda ve enfeksiyonlardan ayrıştırılmaktadır.

Toz Aktif Karbon Özellikleri Nelerdir?

Absorbe özelliği gelişmiş olan yüksek gözenekli malzemeye toz aktif karbon denilmektedir. Belirli bir ısı ve basınç ile elde edilen karbonun birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlar;

maden kimyasal slay 16

 • Toz aktif karbon 5 ila 150 mikrometrelik bir parça boyutuna sahip olmaktadır.
 • Görünüm olarak taneleri oldukça ince yapıda olmakla beraber tekrar kullanılamamaktadır.
 • Küçük olması sebebi ile çabuk uçabilen toz aktif karbonlar bulunduğu alanda her yeri kaplayabilme özelliğine sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan çinko sülfat heptahidrat sayesinde tutunma kapasitesi artmaktadır.
 • Siyah renkte olan toz aktif karbon kokusuz olmakla beraber granül ve pellet bir haldedir.
 • Aktif hale getirebilmek için ısıtılan toz aktif karbon, eğer düzgün koşullarda soğutulmazsa patlama yapabilmektedir. Bu yüzden işlem sırasında son derece dikkatli olunmalıdır.

su sartlandirma slayt 11

Toz Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

İlk 1. Dünya savaşı zamanında kullanılan aktif karbonlar o dönemlerde askerlerin gaz maskesini yapmak için kullanılmaktaydı. Peki günümüzde hangi alanlarda kullanılmaktadır?

aritma kimyasal slayt 11

 • Tıp alanında kullanılabilen toz aktif karbon birçok medikal cihazda bulunmaktadır. Ayrıca çok iyi bir tutucu olduğu için gaz zehirlenmelerinde hastaya verilerek iyileşmesi sağlanmaktadır.
 • Yılan, böcek ve arı gibi hayvanların ısırması ile oluşan zehirlenmelerde zehri emebilmektedir.
 • Yüksek gözenekleri sayesinde emici yeteneği gelişmiş olan toz aktif karbonlar günlük hayatta temizlik malzemelerinde karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde aktif karbon bulunan temizlik malzemeleri iki kat daha iyi kirleri tutmaktadır. Ayrıca çok az miktardaki aktif karbon ile büyük bir alan temizlenebildiği için oldukça tasarruf sağlamaktadır.
 • Birçok sektörde karşımıza çıkan toz pellet karbonlar sivilceler için de oldukça yararlı olmaktadır. Sektörde bulunan birçok sivilce kreminde bulunan toz pellet karbon sivilcelerin yok olmasına ve gözeneklerin tekrar dolmamasına yaramaktadır.
 • Gıda sektöründe ürünlerin raf ömrünün uzaması ve kalitesi için toz aktif karbon kullanılmaktadır.

Birçok sektörde kullanabileceğiniz silindirik aktif karbon, toz aktif karbon gibi birçok karbon türüne Lapis Kimya ile güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizi ziyaret ederek diğer karbon türleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Kimyasal ve Fiziksel Bağlı Polietilen Köpüklerin Farkları

Kimyasal ve Fiziksel Bağlı Polietilen Köpüklerin Farkları

Güneş Paneli İnverter İhtiyaçlarınız İçin Ekonomik Solar’a Danışın

Güneş Paneli İnverter İhtiyaçlarınız İçin Ekonomik Solar’a Danışın

2021 Yılında Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyetleri

2021 Yılında Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyetleri

İş Sağlık ve Güvenlik Birimleri

İş Sağlık ve Güvenlik Birimleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir