Kimyasal ve Fiziksel Bağlı Polietilen Köpüklerin Farkları

Kimyasal ve Fiziksel Bağlı Polietilen Köpüklerin Farkları

Her ikisi de son derece sağlam ve hafif malzeme olmasıyla bilinen bu pe foam ürünleri kendilerine özgü farklılıklar da bulundurmaktadır. Bu farklılıkları doğrultusunda farklı sektörlerde çeşitli kullanım olanakları elde edilmektedir. Öncelikle bu her ikisi ile de kullanım elde edilebilen alanlardan söz edilecek olursa, bunlar;

  • Otomotiv sektörü,
  • Beyaz eşya ve elektronik alanı,
  • İnşaat sektörü olmaktadır.

Bu 3 alanda da geniş bir kullanım oranı ile karşımıza çıkarlar. Aralarındaki farkları ise özelliklerini incelemek suretiyle görmek mümkündür.

Kimyasal Olarak Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Özellikleri

İçerisine katılmış olan kimyasal şişirici ile chemically cross linked polyethylene foam ürünlerinin en büyük farkı, hücre yapısının çok daha iri olarak bulunmasıdır. Bu nedenle de pürüzlü bir yüzeylerinin olduğundan söz edilebilir.

view.php?t=p&img=791845

Çapraz bağlayıcıların yardımı sayesinde bu ürünlerin ekstrüze edilmek suretiyle genleşmeleri sağlanır. Çapraz bağlı olmaları, üstün fiziksel ve mekanik özelliklerinin olmasını da sağlamaktadır.

Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpüklere nazaran en büyük ayırt edici özelliği iri ve pürüzlü olmasıdır. Bu ürünler ses yalıtımı, nem ve ısı yalıtımı gibi çeşitli izolasyon işlemleri için rahatlıkla deneyimlenebilirler.  Ayrıca darbelere karşı koruma amaçlı olarak da çeşitli şekillerde değerlendirilmeleri de mümkündür.

Kimyasal çapraz bağlı polietilen köpüklerin, fiziksel çapraz bağlı polietilen köpüklerden farklı olarak yaygın bir şekilde kullanıldıkları alanlar ise;

view.php?t=p&img=944256

  • Ayakkabı ve çanta imalat alanı,
  • Amabalaj sektörü olmaktadır.

Ayakkabı ve çanta üretiminde bu ürünler ortopedi ve rahatlığı artırır bir niteliğe sahiptir. Şok ve darbelere karşı yüksek bir direncinin bulunması özellikle ayakkabı üretiminde önemli bir yere sahip olduklarını gösterir.

Ambalaj sektöründe de dayanıklı, estetik ürün kutuları ve ambalajlarının üretiminde bu malzemelerden faydalanılmaktadır. Çevre dostu olmaları da chemically cross linked polyethylene foam ürünlerinin kullanımını teşvik edici bir durum oluşturur.

Fiziksel Olarak Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Özellikleri

Bu ürünler açısından farklarını incelemek gerekirse, Fiziksel olarak çapraz bağlı köpüklerin son derece pürüzsüz bir yüzeyinin bulunduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle aksesuar niteliği taşıyacak ürünlerde ve yerlerde, özellikle yapı endüstrisinde sıklıkla kullanıldıkları görülebilir.

view.php?t=p&img=536089

Bu ürünler de en az kimyasal çapraz bağlı polietilen köpükler kadar üstün mekanik özelliklere sahiptir. İçerisine katılan bağlayıcılar ve katkılar sayesinde ekstürize edilmelerinin ardından elektron demeti işlemine tabi tutulurlar. Bu işlemden sonra da fırınlama operasyonundan geçerler. Bu şekilde genleşmeleri sağlanır ve fiziksel fonksiyonlarında artış meydana gelir. Physically cross linked polyethylene foam ürünlerinin kapalı hücre yapısı ile pürüzsüz bir yüzeye sahip olmaları, bu işlemler ardından kazandıkları özelliklerdir.

Farklı olarak en yaygın kullanıldıkları alanlar ise;

  • Spor ve eğlence sektörü,
  • Polietilen bant üretim alanı olmaktadır.

Başlıca havuzda suda durmaya yarayan çeşitli malzemelerin yapımında, yoga ve pilates için mat tasarımlarında bu ürün çeşidinden kullanım elde edilmektedir.

Bu her iki ürün çeşidini de kategorimizde farklı sektörler için özel kesilmiş olarak; boru, rulo, ekstra lamineli ya da laminesiz üretilmiş olarak bulmanız mümkündür.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Toz Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Toz Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Güneş Paneli İnverter İhtiyaçlarınız İçin Ekonomik Solar’a Danışın

Güneş Paneli İnverter İhtiyaçlarınız İçin Ekonomik Solar’a Danışın

2021 Yılında Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyetleri

2021 Yılında Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyetleri

İş Sağlık ve Güvenlik Birimleri

İş Sağlık ve Güvenlik Birimleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir