Cami Halısı Nasıl Olmalı?

Cami Halısı Nasıl Olmalı?

İslami süs ve dekor işlemeceliğinin; yün cami halısı, kilim dokumaya kadar genişçe bir alana siyaret etmiş olduğu biliniyor, görülüyor. Bu açıdan, cami halısı tercihlerinde dikkat etmemiz gerekenler de sadece işlevsellik detaylarıyla değil aynı zamanda belirli bir Mimari kültürün de söz konusu edilmesini kaçınılmaz olarak sağlıyor.

Tabii ki akrilik cami halısı seçecek olan kişilerin bakmaları gereken ilk konu, üretim kalitesi, dokuma sıklığı ve dayanıklılığıdır. Pandemi sürecinde toplu ibadet yapmanın gittikçe zorlaştığı bugünlerde antibakteriyel üretimlere yönelmekte de fayda vardır. Kolay temizlenebilecek türden olan halı tercihleri ön plana çıkarılmalıdır. Bu detaylar atlanmamalı, yoğun insan sirkülasyonuna uzun süre dayanacak türden üretimlere yönelmeliyiz.

İşlevsellik konusunda bize kaliteli bir kullanım deneyimi sunacağını garantilemiş olan halılara, giriş cümlelerimizde eklemiş olduğumuz geleneklerden ulaşmış olan belirli bir kültür ve mimari bakış açısını da zorunlu kılmalıyız. Caminin iç mimarisiyle uyumlu şekilde renk tercihleri, desen tercihleri ön plana çıkarılmalıdır. Halıların yün, akrilik gibi seçeneklerden hangilerinin daha uygun olacağı saptanmalıdır.

Renk tercihlerinin yanı sıra halıların kaygan yapıya sahip olmaması da önemlidir. Bu tip kaygan yapıya sahip halılarda ne yazık ki bazı birtakım kazalar meydana gelebilir. Dolayısıyla toplu ibadete hem tinsel açıdan hem de işlevsel açıdan uygunluk gösterecek olan halıların tercih edilmesi gereklidir. Kaliteli üretimler, mimariyle uyumlu olan desen ve renk tercihleri yapılan ibadetin kişi üzerindeki anlamını pekiştirecektir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Sonradan Banyo Yapımı

Sonradan Banyo Yapımı

Bursa’da Geleneksel Türk Kültürünü Yaşatıyoruz!

Bursa’da Geleneksel Türk Kültürünü Yaşatıyoruz!

Fastech’in Plasma Kesim Makinelerinin Detaylı İncelemesi

Fastech’in Plasma Kesim Makinelerinin Detaylı İncelemesi

Konya’da Emlak sektörü denilince Enkay İnşaat

Konya’da Emlak sektörü denilince Enkay İnşaat

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir