Yünlü Kumaş Çeşitleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yünlü Kumaş Çeşitleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal yün, işleme ve sömürü için toplanan hayvan kıllarıdır. Çoğunlukla yünlü kumaş koyunlardan yapılır. Ayrıca deve, keçi, lama, tavşan bitki örtüsü kullanılır. Yün esas olarak çok fazla kükürt içeren keratin proteininden oluşur.

Kumaş alanlar. Hayvana bağlı olarak türleri: Kaşmir – malzeme Tibet’te ve Hindistan’ın Pakistan sınırında yaşayan dağ keçilerinin tüylerinden elde edilir. İskoçya, Yeni Zelanda, Avustralya’da yetiştirilirler. Malzeme elle taranarak çıkarılır. Bir keçi yılda 100-200 gr tüy verir, bu nedenle bu tekstil pahalıdır. Bir kat 1,5 ila 1,8 kg malzeme alır.

Alerjiye neden olmayan hafif ve yumuşak bir kumaştır. İyi sıcak tutar. Angora – kumaş alan bazı Avrupa ülkelerinde üretilen tavşan tüyü. Bir hayvandan yılda 0,5 ila 1,3 kg alır. Ürünler uzun tüylü, en yumuşak ve en hassas olanlardır.

Her türlü hava koşulunda vücut ısısını koruyun. Tiftik, Türk Angora keçilerinden elde edilmektedir. Tiftikten bir şeyler yapmak daha kolaydır çünkü lifler tavşan tüyü gibi çıkmaz. Hayvan ne kadar gençse, malzeme o kadar yumuşak ve hassastır. Merinos yünü, ince bir yün cinsi olan merinos koyunlarının cidagolarından alınır. İnce ve uzun, elastik, dokunuşa hoş. Bir koyun yılda 15 kg yün verir. Sıradan koyun yününden daha pahalıdır.

Deve yünü, baktriya’da çalışmayan bir devenin astarından elde edilir. Yılda bir kez taranır. Bir kişiden 4 ila 9 kg toplayabilirsiniz. Bu malzeme koyunlardan daha hafiftir, diğerlerine göre daha iyi vücut ısısını korur. Nemi hızla emer ve buharlaştırır. Renklendirme yapmaz, bu nedenle sadece 14 renkte üretilir. Bu tür giysiler birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur.

Lama yünü sadece kumaş alanlar bulunur. Önceden, bu hayvan bir yük hayvanıydı ve şimdi bitki örtüsünün kalitesi herkes için farklı. Kırpma ve tarama için sadece yumuşak tüylü lamalar seçilir. Kuş tüyü elit kumaş yapımında kullanılır, saç da kullanılır. Alpaka, nadir bir Perulu lamadır. Yılda bir kez kesiyorlar ve 3,5 kg’dan fazla yün almıyorlar. Bu nedenle, çok pahalıdır. Güçlü ve sıcak, leke tutmaz. Bu malzemenin 22 doğal tonu vardır.

Kadın ve erkek paltoları nelerden yapılmıştır: Gabardin, dimi örgü kullanılarak merinos yününden yapılır. Yoğun, sağlam, aşınmaya dayanıklı, su itici tek renkli malzeme. Kırışmaz. Hafif katlar için uygundur. Buklet, sentetik ipliklerin eklenmesiyle karmaşık bir dokuma ile yapılır. Ön yüzü kabarık, sıcak tutan keten.

Gevşek yapı, kir görünümüne katkıda bulunur. Sık sürtünme alanında ponponlar oluşur ve iplikler çıkar. Drap kumaş alan açık tüylü, yoğun ve ağır bir kumaştır. Isıyı mükemmel şekilde tutar ve havanın geçmesine izin vermez. Sentetik lifler genellikle mukavemet ve statikliği azaltmak için eklenir. Kaşmir pahalı bir kumaştır, bazen doğal lifler yapay olanlarla karıştırılır. En iyi liflerin dimi örgüsünden elde edilir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Son Dönemde Gençlerin Çok Tercih Ettiği Genç Odası Takımları

Son Dönemde Gençlerin Çok Tercih Ettiği Genç Odası Takımları

Kanvas Tablolar Neden Tercih Edilmeli?

Kanvas Tablolar Neden Tercih Edilmeli?

Banyo Tadilatı Nedir?

Banyo Tadilatı Nedir?

Hayaller Dükkanı Doğum Günü Balonları 2021

Hayaller Dükkanı Doğum Günü Balonları 2021

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir