Yemen Neden Açlıktan Ölüyor?

Yemen Neden Açlıktan Ölüyor?

Yemen’ de başlayan sorunlar 2011 yılında Abdullah Salih devlet idaresini bıraktığından bu yana yaşanmaktadır. Yoksulluğun sebeplerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

1-) Yemen hakkında özellikle son zamanlarda yaşanan adaletsizlikler sebebi ile halk ayaklanarak şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. El Kaide’ nin ara ara düzenlediği saldırılar, aşiretler ve askeriyedeki iktidar çekişmeleri, Abdullah Salih’ i destekleyenler ile Salih’ i desteklemeyenler arasında çıkan çatışmalar ülke ekonomisini olumsuz etkilemiştir.

2-) Yemen neden bu kadar yoksul sorusunun bir diğer cevabı ise; yönetimin zayıf olması, zayıf altyapıya sahip olması, ülkede yaşanan yolsuzluklar ve istikrarsızlıktır.

3-) İşsizlik oranındaki artış, gıda fiyatlarının yüksek olması ve sosyal hizmetlerin de kısıtlı ve yetersiz olması.

4-) Yemen hakkında son olarak şunları söylemek mümkündür. Şiilerin Zeyyidiye mezhebine bağlı olan Husi adlı isyancı bir grubun varlığıdır. Zeyyidiler İslam nüfusunun 1/3 ‘ ünü oluşturmaktadır. Grup, 1962′ ye kadar 1000 yıl boyunca Yemen’ in kuzey kısmını yönetti. 2004 yılında El Husi, önderliğinde isyan çıkaran grup daha fazla özerklik istemek ve Zeyyidiye inancına zarar verdiklerini düşündükleri Sünni Müslümanlardan korunmayı istemekti.

El Husi 2004′ de Yemen ordusu tarafından öldürüldü. Bundan sonra, ailesi 2010 yılına kadar sürecek bir ayaklanmayı yönetti. 2010 yılında hükümet ile bir ateşkese imzalayan Husiler, 2011 yılında Salih’ e karşı yapılan protestolara katılarak anlaşmayı ilk bozan taraf oldu.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

IQOS Sigara Nedir?

IQOS Sigara Nedir?

Modern Dış Cephe Kaplama Modelleri

Modern Dış Cephe Kaplama Modelleri

Profesyonel Mutfak Ekipmanları Hizmetleri

Profesyonel Mutfak Ekipmanları Hizmetleri

Çevreye Dost Ve Güvenli Kompozit Cephe Kaplama

Çevreye Dost Ve Güvenli Kompozit Cephe Kaplama

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir