Teknojen Dezenfeksiyon Kabininin Detaylı İncelemesi

Teknojen Dezenfeksiyon Kabininin Detaylı İncelemesi

Yeni dünya düzeninde yer alan Covid-19 neticesiyle bu virüsten korunma sağlamak ve aynı zamanda toplumsal hayatın sağlıklı bir şekilde devamlılığını korumak adına çeşitli yöntemler oluşturulmuştur. Özellikle günlük hayatta toplumsal alanlarda meydana gelen insan teması, virüsün yayılımında oldukça yüksek bir payda sağlamaktadır.

Toplumsal sağlığın korunması ve vaka sayısının toplumsal alanlarda çoğalmasını önlemek adına alınan çeşitli hijyen önlemleri mevcuttur. Toplumsal olarak geliştirilen ve virüsten korunma adına alınan sterilizasyon yöntemleri arasında dezenfeksiyon kabinleri yer alıyor.

Dezenfeksiyon kabini kişilerin üzerindeki sağlık açısından zararlı mikroorganizmaları arındırılarak hijyenik bir ortam sağlamak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Kabin içerisinden geçerek dezenfekte edilen kişinin üzerinde yer alan mikroorganizmalardan arındırılması sağlanır. Bunun yanında el ve ayak dezenfeksiyonu için özel paspaslar bulunmaktadır. Bu yöntemlerle kişinin görünür tüm alanları dezenfekte edilmektedir.

web %C3%BCr%C3%BCn 1

Dezenfeksiyon Kabininin Önemi

Dezenfeksiyon kabinleri, toplumsal alanların kullanımı ve toplumsal alanların tercih edilme durumlarında bu alanların kullanım devamlılığın sağlıklı bir şekilde korunması adına oluşturulan yöntemler arasında yer alarak toplum sağlığının koruması için vardır. Pandemi döneminde toplumsal sağlığın en iyi şekilde korunabilmesine yönelik oluşturulan bu sistem insanların topluluk alanı oluşturduğu mekanların sterilizasyonunu sağlamak üzerine tasarlanmıştır.

dezenfektan kabin g%C3%B6rsel1

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda verilen bilgilere göre virüslerin canlı veya cansız yüzey fark etmeksizin belirli aralıklarla yaşadığı gözlemlenmiştir. Karton ve mukavva gibi alanlarda 24 saate kadar: plastik, kumaş ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 2 ile 3 gün arasında virüsün canlı olarak kaldığı bulgularına varılmıştır.

Bu bulgulardan hareketle virüsün kapı kolları, plastik kaplama veya tezgâh gibi sert yüzeyli alanlarda uzun süre kalarak bulaşma riskini halen barındırdığı gözlemlenmiştir. Ancak dezenfeksiyon kabini ile dezenfekte edilen kişinin bir dakika içerisinde dezenfekte edilerek zararlı mikroorganizmalardan arındırılarak virüsün etkisiz hale getirilebileceği gözlemlenmiştir. Bu yüzden pandemi döneminde özellikle toplumsal alanlara kapı aralayan işletmeler mutlaka dezenfeksiyon kabinleri ile kişilere sterilizasyon sağlamalıdır.

y%C3%BCzey dezenfektan g%C3%B6rsel

Dezenfeksiyon Kabini Kullanım Alanları

Dezenfeksiyon kabinleri genel olarak topluma hizmet sağlayan kuruluşlar tarafından, dezenfeksiyon amaçlı tercih edilmektedir. Sağlık açısından güvenli malzemelerle üretilerek toplum sağlığını korumayı amaçlayan bu kabinler oldukça pratik ve kullanışlıdır. Bu kabinlerin kullanım alanları:

165k %C3%BCr%C3%BCn resmi 1

 • Metro girişleri,
 • Hastane girişleri,
 • Alışveriş merkezi girişleri,
 • Kafe girişleri,
 • Otel girişleri,
 • Havaalanları,
 • Kamu kurumları,
 • Spor salonları,
 • Pazar yerleri,
 • Okul girişleri,
 • Fabrika girişleri ve benzeri topluluk kuruluşlarında veya kalabalık mekanlarda özellikle pandemi döneminde sağlık gerekçelerinin beraberinde toplumsal sağlığın korunması adına kullanılmaktadır.

Dezenfeksiyon kabinleri kişiler üzerinde yer alan mikroorganizmaları yok ederek belirli süre içerisinde koruma sağlamaktadır. Bu kabinleri tercih eden işletmeler, insanların korktuğu ve çekindiği hastalık ve virüslerin bulaşma endişesinin önüne geçmekte ve mevcut işletmenin performansına da etki ederek, topluluğa hizmet veren işletmelerin tercihinin artışı da gözlemlenmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

IQOS Sigara Nedir?

IQOS Sigara Nedir?

Modern Dış Cephe Kaplama Modelleri

Modern Dış Cephe Kaplama Modelleri

Profesyonel Mutfak Ekipmanları Hizmetleri

Profesyonel Mutfak Ekipmanları Hizmetleri

Çevreye Dost Ve Güvenli Kompozit Cephe Kaplama

Çevreye Dost Ve Güvenli Kompozit Cephe Kaplama

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir