Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Belirli tehlike ve ağır çalışma koşulları içeren meslek grupları için alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesi T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yetkilendirilen özel kurumlar tarafından verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi belli başlı meslek gruplarında çalışacak kişilerin almasının zorunlu olduğu ve o kişinin mesleğe yeterliliğinin ibraz edebilmesi için gerekli olan belgedir. Mesleki yeterlilik kimliği için başvuruda bulunan kişiler mesleki yeterlilik sınavına girerek bu belgeyi kazanıp, mesleki yeterlilik belgesi gereken mesleklerde çalışmaya başlayabilirler.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Kişilerin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesi alabilmesi için çalışmak istedikleri mesleğe ait yeterliliğinin olması ve MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun bulunması gereklidir.

Teori ve uygulamalı sınavlar sonucunda başarılı olduğunuz takdirde Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmış olursunuz. Bunun yanında bir de Mesleki Yeterlilik Kimliği sahibi olmuş olursunuz. Sınavdan başarılı olup olmadığınızı MYK internet sitesinden sorgulama yolu ile öğrenebilir veya başvurduğunuz kurum ile iletişime geçerek sonucu öğrenebilirsiniz.

Yaşadığınız şehirde hangi kurumun ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş olup, olmadığını öğrenmek için MYK web sitesinde sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Örneğin İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi gibi sorgulamalar sonucunda, bakanlık tarafından mesleki yeterlilik belgesi verebilen kurumları öğrenebilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İngiltere’ye Gitmenin En Güvenilir Yolu

İngiltere’ye Gitmenin En Güvenilir Yolu

ABD’de Oturum İzni

ABD’de Oturum İzni

İzmir’de Kolej Fiyatları 2021’de Ne Düzeyde?

İzmir’de Kolej Fiyatları 2021’de Ne Düzeyde?

İstanbul’da Filipinli Bakıcı İhtiyaçlarınız İçin

İstanbul’da Filipinli Bakıcı İhtiyaçlarınız İçin

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir