Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Köpek sahiplerinin genelde takıldığı ve ne yapacakları konusunda bir profesyonelden yardım bekledikleri konu doğru köpek maması seçimidir. Köpek mamaları birbirlerinden farklı özellikler gösterdiklerinden dolayı her köpek için aynı mamayı tercih etmek pek doğru olmayacaktır. Fizyolojik özelliklerindeki farklılardan dolayı ihtiyaç duyacakları günlük besin miktarı da farklı olduğundan, yemeleri gereken mamalar da değişkenlik göstermektedir. Peki doğru köpek maması nasıl seçilir? Köpek maması seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.

Örneğin köpeğinizin yaşı ve boyutu gibi… Mama seçiminde titiz davranmanızın da sebepleri vardır. Birçoğumuz markete giderek fiyatına bakıp bütçemize uygun olan bir mamayı alıyor ve köpeklerimize veriyoruz. Ancak her mama her köpek için uygun olmayabiliyor. Özellikle tüy ve deri yapısı olarak hassas olan bazı ırklar vardır ki bunlara her mamayı vermemek gerekir. Aksi taktirde aşırı derece tüy dökülmesi, deri problemleri ve idrar yolları hastalıklarına davetiye çıkarabilirsiniz. Küçük ırklardan olan terrierler için özel olarak üretilen köpek maması çeşitleri vardır. Bunlar uzun tüylerinin daha sağlıklı olması ve parlaması için özel içeriklere sahiptir. Tek katmanlı tüye sahip olan yani derisi dış etkenlere karşı savunmasız olan köpeklerin düşük içerik değerlerine sahip mamalarla beslenmeleri hasta olmalarını sağlayabilir. Büyük ırk köpeklerde ise düşük enerji seviyesine sahip olan, yeterli kalitede bulunmayan mamalar yine bazı hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple köpeğinize uygun enerji seviyesinde ve içerikte olan mamalar almalısınız.

Köpeğinizin yaşı, boyu, kilosu, tüy yapısı, enerji seviyesi ve yaşadığı ortam gibi kriterlere göre en doğru mama seçimi değişebilir. Bu sebeple köpeğinize en doğru mamayı bulmak istiyorsanız kendiniz karar vermemeli, uzman biride danışmalısınız. Veterineriniz size bu konuda yardımcı olacak en bilinçli kişidir. Köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde hangi mamayı kullanmanız gerektiği ile ilgili veya şuan kullanmakta olduğunuz mamanın kalitesiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Sonradan Banyo Yapımı

Sonradan Banyo Yapımı

Bursa’da Geleneksel Türk Kültürünü Yaşatıyoruz!

Bursa’da Geleneksel Türk Kültürünü Yaşatıyoruz!

Fastech’in Plasma Kesim Makinelerinin Detaylı İncelemesi

Fastech’in Plasma Kesim Makinelerinin Detaylı İncelemesi

Konya’da Emlak sektörü denilince Enkay İnşaat

Konya’da Emlak sektörü denilince Enkay İnşaat

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir